Sūduvos VVG valdyba spalio 18 dieną įvykusiame valdybos posėdyje svarstė 2014-2020 metų strategijos pakeitimus. Pagrindiniai patikslinimai yra susiję su vietos projektų atrankos kriterijais, taip pat verslo priemonių paramos intensyvumu. Buvo atsisakyta VPS priemonėje „Privataus sektoriaus socialinio verslo kūrimas ir plėtra“ atrankos kriterijaus „Projekte numatoma veikla (veiklos), susijusi su socialinio verslo populiarinimu bei priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos srityje „Parama ne žemės ūkio verslui kaimo vietovėse pradėti“ atrankos kriterijaus „Paraišką teikia asmuo ne anksčiau kaip prieš 1 metus įgijęs aukštesnįjį arba aukštąjį išsilavinimą ir planuoja projekte vykdyti veiklas susijusias su įgyta specialybe“.
VPS priemonėje skirtoje mokymams patikslinta, kad mokymai bus skirti jau esamiems, o ne potencialiems pareiškėjams, kadangi pastarųjų mokymai turi būti finansuojami iš VVG teritorijos gyventojų aktyvinimo eilutės. Šiai priemonei patvirtinti nauji atrankos kriterijai:
1. Projektas įgyvendinamas su partneriu;
2. Pareiškėjas turi patirties įgyvendinant ES projektus;
3. Planuojamų surengti mokymų skirtinga tematika skaičius;
4. Įtraukiami savanoriai;
5. Rengiant projektą atliktas poreikių tyrimas.
Atsižvelgiant į VPS atrankos taisyklių 27.1.3 papunkčio pakeitimus, privataus verslo pobūdžio projektų įgyvendinimui skiriama paramos lyginamoji dalis padidinta iki 70 proc., kai privatus juridinis arba fizinis asmuo atitinka labai mažai įmonei keliamus reikalavimus. Verslo pobūdžio projektams, kurių pareiškėjas privatus juridinis ar fizinis asmuo, išskyrus asmenis, atitinkančius labai mažai įmonei keliamus reikalavimus, skiriama paramos lyginamoji dalis lieka iki 50 proc. Valdybos posėdžio metu buvo pritarta, kad VPS priemonėje, skirtoje ne žemės ūkio verslo kūrimui ir plėtrai paramos gali kreiptis tik VVG teritorijoje registruoti asmenys.
Susirinkimo metu taip pat buvo dar kartą peržvelgti visų priemonių ir veiklos sričių projektų atrankos kriterijai. Valdybos nariai akcentavo, kad galbūt tikslinga būtų pakeisti I prioriteto 1 priemonės veiklos srities „Stiprinti materialinę bazę ir socialinę infrastruktūrą kaimo vietovėse“ atrankos kriterijų – „Projekto rezultatais naudosis ne mažiau kaip dviejų Sūduvos VVG seniūnijų socialiai pažeidžiami asmenys, nes bendruomenės turės dirbtinai įtraukti ir bendruomenę iš kitos seniūnijos nors gal realaus poreikio tam nebus, todėl atrankos kriterijus pagal teritorijos aprėptį seniūnijos lygmeniu turėtų būti keičiamas bendruomeninės organizacijos vienijamos teritorijos lygmeniu. Šio kriterijaus taip pat atsisakyta III prioriteto 1 priemonės veiklos srities „Parama investicijoms į visų rūšių mažos apimties infrastruktūrą“ bei „Parama investicijoms į kaimo kultūros ir gamtos paveldą, kraštovaizdį“ projektams. Siūloma minėtą atrankos kriterijų, abiems veiklos sritims, naujai išdėstyti taip: „Didesnis naudos gavėjų skaičius, t.y. sukurtomis paslaugomis arba projekto veiklomis naudosis daugiau nei vienos bendruomeninės organizacijos atstovaujamos teritorijos gyventojai.“. Panašaus pobūdžio atrankos kriterijus numatytas V prioriteto 1 priemonės veiklos srityse „Kultūros tradicijų puoselėjimas vykdant partneryste ir bendradarbiavimu paremtą veiklą“ bei „Krašto savitumo išsaugojimas organizuojant tradicinius renginius, edukacines programas“ projektams. Valdyba pritarė šį kriterijų naujai išdėstyti taip: „Projekto veiklos bus vykdomos ne mažiau kaip dviejų Sūduvos VVG bendruomeninių organizacijų atstovaujamose teritorijose. Vertinama pagal paraiškos duomenis“.
VVG pirmininkė Reda Kneizevičienė pažymėjo, kad po 2016 m. rugsėjo mėn. vykusių susitikimų su bendruomenėmis pakito poreikis dėl VPS įgyvendinimo veiksmų plano t.y. kuriais metais kurių priemonių ar veiklos sričių kvietimus rengti. Atsižvelgiant į potencialių pareiškėjų poreikius, 2017 metais planuojama skelbti paraiškų rinkimą šiosm veiklos sritimis:
1. I prioriteto „Socialinių paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas“ priemonės „Socialinių paslaugų plėtra“ veiklos sritims „Stiprinti materialinę bazę ir socialinę infrastruktūrą kaimo vietovėse“ ir „Socialinės partnerystės stiprinimas“;
2. II prioriteto „Kaimo verslų įvairinimas“ priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritims: „Parama ne žemės ūkio verslui kaimo vietovėse pradėti“ ir „Parama ne žemės ūkio verslui kaimo vietovėse plėtoti“;
3. III prioriteto „Kaimo vietovių infrastruktūros gerinimas“ priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklos sritims „Parama investicijoms į visų rūšių mažos apimties infrastruktūrą“ ir „Parama investicijoms į kaimo kultūros ir gamtos paveldą, kraštovaizdį“;
4. IV prioriteto „Vietos gyventojų žinių didinimas ir kvalifikacijos tobulinimas organizuojant socialinius verslus ir vykdant bendruomeninę veiklą“ priemonės „Vietos projektų pareiškėjų ir vykdytojų mokymas, įgūdžių įgijimas“ veiklos sričiai „Inovacijų ir bendradarbiavimo skatinimo mokymų organizavimas“;
5. V prioriteto „Kraštui būdingų tradicijų puoselėjimas“ priemonės „Kultūros savitumo išsaugojimas, tradicijų tęstinumas“ veiklos sritims: „Kultūros tradicijų puoselėjimas vykdant partneryste ir bendradarbiavimu paremtą veiklą“ ir „Krašto savitumo išsaugojimas organizuojant tradicinius renginius, edukacines programas“.
Posėdžio pabaigoje pirmininkė pristatė seminaro „Viešųjų ir privačių interesų derinimas VVG veikloje, įgyvendinant Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonės „LEADER“ vietos plėtros strategijas“ metu pateiktą medžiagą apie viešųjų ir privačių interesų derinimą įgyvendinant vietos plėtrs strategiją.
Straipsnis parengtas pagal protokolo išrašą.
Reda Kneizevičienė
Sūduvos VVG pirmininkė