Ąžuolų Būdoje vyko konferencija

  Ąžuolų Būdos kaimo bendruomenė pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013m.  programos priemonės ,,Techninė pagalba”veiklos srities ,,Nacionalinis veiklos  tinklas” projektą ,,Ąžuolų Būdos kaimo bendruomenės socialinės partnerystės  stiprinimas” surengė konferenciją „Socialinių paslaugų Kazlų Rūdos  savivaldybėje plėtra” .

Šio projekto dėka bendruomenės nariai lankėsi Lazdijų ir Ukmergės rajonuose  ir domėjosi socialinio darbo veikla šių rajonų kaimo vietovėse. Pagal projekto veiklas buvo numatyta pasidomėti ir savo savivaldybės esama situacija bei pasiūlyti naujus metodus socialinių paslaugų plėtrai.

Konferenciją pradėjo bendruomenės pirmininkas Romaldas Bliuvas, kuris padėkojo visiems atvykusiems svečiams bei savo bendruomenės nariams, kurie dalyvavo išvykose į kitų rajonų bendruomenes be seminaruose. Sveikinio žodį tarė Kazlų Rūdos savivaldybės mero pavaduotoja Ramutė Vinikienė.

Sūduvos VVG pirmininkė Reda Kneizevičienė perskaitė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Šeimos ir bendruomenių departmento Bendruomenių reikalų skyriaus vedėjo Arūno Kučiko laišką, kuriame greta sveikinimo konferencijos dalyviams buvo išsakyta nuomonė, kad socialinės apsaugos ir darbo ministerija vienareikšmiškai palaiko vietos bendruomeninių organizacijų pastangas įsitraukti į socialinių paslaugų savo bendruomenių gyventojams teikimą. Jų nuomone tokiu būdu pavyks užtikrinti geresnį socialinių paslaugų gyventojams prieinamumą ir to siekti, telkiant vietos bendruomenių pajėgas, didinti vietos bendruomenių (gyventojų) solidarumą ir atsakomybę, o taip pat (ilgainiui) sumažinti paslaugų teikimo kaštus.

Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Judita Simonavičienė pateikė socialinių paslaugų esamą situaciją bei pateikė socialinių paslaugų plėtros poreikį akcentuodama, kad socialinių paslaugų poreikis didėja ir kad bendraujant su kaimo bendruomenėmis galima iš tiesų išplėsti socialinių paslaugų tinklą, nes iki šiol didesnę galimybę naudotis socialinėmis paslaugomis turėjo miesto gyventojai, nors statistiškai kaimo vietovėje gyvena daugiau kaip 50 proc. savivaldybės gyventojų.

Antroje konferencijos dalyje savo konkrečią socialinę veiklą pristatė įvairios organizacijos. Konferencijos dalyviai galėjo konkrečiai pasidomėti viena ar kita organizacijos veikla, užduoti klausimus. Daugiausia klausimų kilo VšĮ Kazlų Rūdos  socialinės paramos centro atstovėms. Žmonės domėjosi kokia tvarka priimamai asmenys ilgalaikiai socialinei globai ir kodėl priimami asmenys iš kitų svivivaldybių ar  turintys daugiau turto greičiau nei tie asmenys, kuriems iš tiesų pagalba reikalinga. Lietuvos vaikų teisių gynimo organizacijos „Gelbėkit vaikus“ pirmininkė Onutė Birutė Paplauskienė papasakojo apie vaikų dienų centrų Kazlų Rūdoje, Bagotojoje ir Jankuose veiklą. Antanavo bendruomenės patirtį teikiant įvairias socialines paslaugas papasakojo bendruomenės pirmininkė Reda Kneizevičienė.  Dėka šios bendruomenės teikiamų įvairių socialinių paslaugų (vaikų dienos centro veiklos, prausimosi, skalbimo ir karšto maisto paslauga vienišiems asmenims) Kazlų Rūdos savivialdybė yra atrinkta drauge su kitomis 9 Lietuvos savivaldybėmis, ir pagal Lietuvos savivaldybių asociacijos projektą  „Socialinių paslaugų sistemos inovacijų diegimas kaimo gyvenamojoje vietovėje“ pakviesta sausio 25 d. Lietuvos savivaldybių asociacijos organizuojamame renginyje pristatyti gerąją socialinių paslaugų teikimo patirtį. Kazlų Rūdos savivaldybės bendruomenių asociacijos narė Janina Draugelienė pristatė socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projekto veiklas, pasidalino ir džiaugsmais ir rūpesčiais organzuojant neįgaliųjų integraciją bendruomenėje. VšĮ Pagalbos ir informacijos šeimai tarnybos Kazlų Rūdos užimtumo kambario veiklą pristatė Vilma Dabrilienė.  Konfernecijos pabaigoje Višakio Rūdos kaimo bendruomenės pirmininkė Loreta Matusevičienė pristatė idėją įrengti vaikų dienos dienos centrą be jokio projekto. Iniciatyvios bendruomenės dėka jaunos mamos pareiškė norą periodiškai susirinkti, pasidalinti savo patirtimi ir organziuoti užimtumą savo mažyliams. Tokios gražios inciatyos rodo, kad bendruomenės nariams rūpi tiek mažų tiek senyvo amžiaus bendruomenės narių probelmos.

Tikime, kad ši konfernecija bus pirmas žingsnis priartinant socialines paslaugas prie kaimo žmogaus. Tai ir naujas uždavinys naujai sudarytai 2013 metų socialinių paslaugų plano rengimo darbo grupei, kad planuojant paslaugas būtų atsižvelgiant į poreikį.  Kaimo bendruomenės išsakė savo aiškią poziciją, kad jos pasirengę dalyvauti šių paslaugų plėtroje kaimo vietovėse.

Reda Kneizevičienė

Sūduvos VVG pirmininkė