Birželio 26 dieną Višakio Rūdos kultūros namuose vyko Kazlų Rūdos savivaldybės bendruomenių asociacijos konferencija „Vengrijos geroji patirtis teikiant socialines paslaugas kaimo gyventojams“. Tai Sūduvos VVG strategijos „Sūduvos krašto kaimo gyventojų gyvenimo kokybės gerinimas“ II prioriteto „Kultūros tradicijų puoselėjimas ir bendruomeniškumo skatinimas” 2.1. priemonės “Bendruomeniškumo ugdymas, dalijimasis gerąja veiklos patirtimi“ projekto „Kazlų Rūdos savivaldybės bendruomenių organizacijų socialinių paslaugų teikimo įgūdžių stiprinimas (Vengrijos geroji patirtis)“ baigiamasis renginys.
Konferencijoje dalyvavo kaimo bendruomenių atstovai, Kazlų Rūdos savivaldybės tarybos nariai Ramutė Vinikienė, Daiva Juknevičienė, Vida Milda Klimienė, Alfonsas Klimas ir Reda Kneizevičienė.
Konfernecijos pradžioje buvo pristatyta kelionės į Vengriją įgyta patirtis, pateikti konkretūs pavyzdžiai kaip Vengrijoje sprendžiamos įvairių socialinių grupių atstovų socialinės problemos. Vengrijoje mažiesiems kaimo gyventojams sudarytos sąlygos nuo 2 metų lankyti vaikų darželius. Tai yra privaloma visoje Vengrijoje.Iš atokesnių vietovių yra organizuojamas transportas, nors darželių tinklas yra gerai išvystytas ir kiekviename didesniame kaime tokie darželiai yra. Jaunimo užimtumo problemos taip pat yra sprendžiamos. Vasarą jaunimui sudaromos sąlygos dirbti vynuogynuose arba kituose ūkiuose. Vengrijoje labai svarbios šeimos tradicijos. Jeigu senelis turėjo vynuogyno ūkį, tai yra perduodama kitoms kartoms. Mes asmeniškai tai įsitikinome aplankydami vieną jauno ūkininko vynuogyno ūkį. Vengrijoje nėra didelių vaikų globos namų. Nors yra globojamų vaikų, tačiau jie gyvena šeimynose, kurios gyvena įprastame name, kuris nesiskiria nuo visų kitų kaimo namų. Vietos seniūnas pasakojo, kad visa bendruomenė pagal galimybę globoja ir paremia kuo gali šią šeimą, kurioje gyvena su globėjais be tėvų likę vaikai. Vyresnio amžiaus žmonės taip pat jaučiasi saugiai, nes virš 65 metų amžiaus ar neįgalūs asmenys gali įsigyti vieno mygtuko nešiojamus daviklius ant kaklo ir per 15 minučių išsikviesti socialinio darbuotojo pagalbą, kuris yra kiekviename kaime.
Konferencijos dalyviai buvo informuoti, kad kelionės metu buvo pasirašytas bendradarbiavimo susitarimas su Vengrijos vietos veiklos grupe ir numatoma ateityje ieškoti galimybių rengti bendrus projektus dalijantis bendra patirtimi.
Po pranešimo apie Vengrijoje įgytą patirtį savo įspūdžiais dalinosi kelionės dalyviai iš Ažuolų Būdos vaikų dienos centro darbuotoja Neringa Jankauskienė, Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja Loreta Urbštienė, tarybos nariai ir bendruomenių atstovai.
Tikime, kad kelionėje įgyta patirtis ir 2014-2020 metų Sūduvos VVG strategijos finansinės galimybės duos stimulą ieškoti mūsų krašto socialinių problemų sprendimams. Apie tai kalbėjo konferencijos pabaigoje Sūduvos VVG pirmininkė Reda Kneizevičienė, kurie pakvietė aktyviai dalyvauti rengiant naujo laikotarpio strategiją.
Sūduvos VVG informacija