Projektas

  2013 metais kultūros centras parengė du projektus: vieną – Sūduvos VVG  strategijai „Sūduvos krašto kaimo gyventojų gyvenimo kokybės gerinimas II  prioriteto „Kultūros tradicijų puoselėjimas ir bendruomeniškumo skatinimas“  2.2 priemonę „Krašto tradicijų puoselėjimas“ (projektas vadinasi „Etnokultūros  versmės – Kazlų Rūdos krašto etninių tradicijų išsaugojimas ir puoselėjimas“),  kitą – Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai („Etnokultūros versmės –  pavienių atlikėjų šventė“- Tarmių metų renginys etninės kultūros paveldo  išsaugojimui ir sklaidai). Iš pirmojo projekto finansuojamo projekto įsigyjame muzikos instrumentus ir organizuojame renginius, o LR Kultūros ministerijos lėšomis 2013 metų spalio 19 dieną organizavome pavienių atlikėjų šventę, kurioje grojo, dainavo, pasakojo ne tik mūsų krašto pavieniai atlikėjai, bet ir dzūkai, žemaičiai, zanavykai, aukštaičiai linkuviai (Pakruojo rajonas) ir išleidome knygą „Etnokultūros versmės. Kazlų Rūdos krašto pavieniai atlikėjai, liaudies meistrai ir folkloro ansambliai“. Jos rašymu, tekstų redagavimu rūpinosi kultūros centro etninės kultūros specialistė Vitalija Filipova: reikėjo kalbinti žmones, raginti pamiršti perdėtą kuklumą, ir, žinoma, daryti atranką, nes ne visi atlikėjai ir meistrai atitiko kriterijus, krašto tradicijas, taip pat juos nufotografuoti (nuotraukų autoriai: Ž. Šilingienė, R. Pasiliauskas, I, Žūkienė, V. Filipova).  Knygos sutiktuvės vyko kovo 23 dieną, buvo skirtos Kazlų Rūdos vardo 270 metų sukakties paminėjimui. Susirinko beveik visi knygos herojai (joje – 31 atlikėjas ir 29 liaudies meistrai), per 70 žiūrovų. Šį sekmadienio popietės renginį nuotaikingai vedė Kazlų Rūdos savivaldybės kultūros centro direktorė Žibutė Šilingienė. Šventės dalyvius pasveikino Sūduvos VVG pirmininkė Reda Kneizevičienė, kuri pasidžiaugė, kad rašydami projektus bei gaudami lėšas iš Sūduvos VVG strategijos galime įgyvendinti  sumanymus, organizuoti įvairias veiklas ir savivaldybės centre ir kaimų bei miestelių bendruomenėse.

Liaudies meistrai turi ką parodyti, tad jie kultūros centre surengė vienos dienos parodėlę, į kurią suvežė, sunešė po kelis geriausius kūrybinius darbus, o pavieniams atlikėjams teko dainuoti, groti, pasakoti, vaidinti. Knygoje ir miesto meras Vytautas Kanevičius, kuris ne tik puikiai groja, dainuoja, bet ir pasakoja, taip pat dainuojantys, grojantys kultūros darbuotojai: Vida Bagdonienė, Marija Klimavičienė, Laimutė Vilčinskienė. Linksmą pavienių atlikėjų koncertą vainikavo folkloro ansamblis „Sūduonia“ (vadovė Eglė Bernotienė). Po sutiktuvių parodų salėje, kultūros centro antrame aukšte, visi buvo pavaišinti gardžia gira, pyragais, sumuštiniais ir laimingi, nešini knygelėmis skirstėsi į namus.

Tokios knygos ir šventės reikalingos  žmonėms jų vaikams, vaikaičiams, nes iš kartos į kartą puoselėtą meilę ir prieraišumą tėviškei vyresnieji nori perduoti savo palikuonims. Šį taip reikalingą darbą, saugantį tautos dvasią, jos paveldą, puoselėja kultūros darbuotojai, bendruomenių nariai.

 

Kultūros centro informacija