Balandžio 11 dieną Nacionalinėje mokėjimo agentūroje vyko susitikimas dėl vietos plėtros strategijų, finansuojamų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „LEADER“ veiklos sritį „Parama vietos projektams įgyvendinti pagal VPS“, (toliau – VPS) įgyvendinimo.
Buvo aparta vietos projektų finansavimo sąlygų aprašų rengimo ir tvirtinimo, vietos projektų vertinimo, viešųjų pirkimų, mokėjimo prašymų teikimu ir pildymo klausimai.
Vietos veiklos grupės norėtų kuo greičiau skelbti vietos projektus, tačiau besikeičiančios vietos projektų administravimo taisylės ir tvarkos stabdo procesus. Susitikimo metu VVG atstovai iškėlė daug klausimų, bet deja atsakymų sulaukė labai mažai.
Sugrįžus iš seminaro, balandžio 12 dieną, ŽUM informavo visas VVG, kad vėl planuojama atlikti VP administravimo taisyklėse vietos projektų atrankos, vertinimo ir administravimo ir kontrolės sistemų pakeitimus, nes 2017-03-24 ministerija gavo Europos Komisijos raštą dėl Lietuvoje taikomos vietos projektų atrankos ir vertinimo sistemos. EK vienareikšmiškai pasisakė, kad vietos veiklos grupės turi atrinkti galimus vietos projektus, o vietos projekto tinkamumo vertinimą gali atlikti tik akredituota institucija, t. y. Agentūra.
Atrodo, kad strategių startą dar kartą reikės nukelti. Nors keletas VVG jau startavo ir šiuo metu renka vietos projektus, bet daugelis kolegų laukiame galutinių visų dokumentų, nes teisės aktų pakeitimai įneša daug sumaišties administruojant vietos projektus.
Jau ne pirmą kartą jaučiame, kad trūksta bendradarbiavimo tarp NMA ir ŽUM. Kaip liaudies patarlė sako „Dvi auklės- vaikas be galvos”. Tenka tik su pavydu VVG stebėti kaimyninių šalių strategijų įgyvendinimą, o Lietuvoje ir toliau skęstame tarp procedūrų rengimo ir taisyklių keitimų. Susidaro įspūdis, kad Lietuvoje šis procesas specialiai vilkinamas.
Reda Kneizevičienė
Sūduvos VVG pirmininkė